Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIPISAF
Polska załoga w Rolex Sydney Hobart Yacht Race
fot. materiały prasowe

26 grudnia wystartuje 73. edycja regat "Rolex Sydney Hobart Yacht Race". Do startu wyścigu z Australii do Tasmanii zgłoszona została polska załoga, wystawiona przez Ocean Challenge Yacht Club, dowodzona przez Przemysława Tarnackiego. Polski Związek Żeglarski objął start Polaków honorowym patronatem.

Poniżej będziemy prezentować najnowsze wiadomości z trasy wyścigu oraz materiały związane z udziałem Polaków.


2017-01-08

Operacja "Polacy w regatach Sydney-Hobart 2017" w zasadzie zakończona. Jak udział czwartej polskiej załogi w tym słynnym wyścigu, ocenia skipper Przemysław Tarnacki? Zapraszamy do lektury wywiadu.

http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/przemyslaw-tarnacki-zostalem-wyznawca-religii-wyscigu-sydney-hobart2017-21-29

Po 2 dniach 23 godzinach i 54 minutach  od startu w Sydney, polska załoga na jachcie "Weddell" pod dowództwem Przemysława Tarnackiego, dotarła do mety w Hobart jako 35. spośród 102 łodzi, które przystąpiły do rywalizacji w 73. edycji prestiżowych regat.


Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia ponad tysiąc żeglarzy na 102 jachtach z 11 krajów wypłynęło z miasta igrzysk olimpijskich 2000 roku, biorąc kurs na stolicę Tasmanii. Po raz czwarty w słynnym klasyku wzięła udział jednostka pod biało-czerwoną banderą. Wyczarterowanym jachtem "Weddell" dowodził urodzony w Gdańsku, a mieszkający obecnie w Warszawie 39-letni Tarnacki, komandor Ocean Challange Yacht Club. W jego barwach żeglowało 25 Polaków z różnych miast i dwóch Rosjan.


"Jesteśmy bardzo, bardzo zmęczeni, ale też ogromnie szczęśliwi, że za chwilę ukończymy te wielce prestiżowe regaty. Nie byliśmy przysłowiową czerwoną latarnią, wstydu Polsce chyba nie przynieśliśmy; za nami jest jeszcze ponad 60 jachtów, a pięć musiało się wcześniej wycofać. Na razie tyle, bo wychodzimy na ostatnią prostą, meta już blisko, muszę się skoncentrować" - powiedział PAP Tarnacki, którego cała rodzina związana jest z żeglarstwem. Ojciec Bronisław był uczestnikiem pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread Round the World Race 1973/74 (obecnie Volvo Ocean Race).


Team Ocean Challange Yacht Club jest czwartą ekipą pod biało-czerwoną banderą, która wzięła udział w regatach Sydney-Hobart. Pierwszym jachtem była 16 lat temu "Łódka Bols" (w 25-osobowej załodze znajdowało się wtedy 13 Polaków). Trasę pokonała w cztery dni i siedem godzin. W 2014 roku, w 70. edycji wyścigu na Morzu Tasmana, "Katharsis II" Mariusza Kopra żeglował trzy dni i osiem godzin, a "Selma Expeditions" pod dowództwem kpt. Piotra Kuźniara, wspomaganego przez Krzysztofa Jasicę, trzy doby i 22 godziny.


W czwartek międzynarodowe jury uznało protest właściciela jachtu "LDV Comanche" przeciwko innej australijskiej jednostce "Wild Oats XI" i zmieniło kolejność na pierwszych dwóch miejscach. Protest dotyczył incydentu z początku rywalizacji. Płynący lewym halsem "Wild Oats XI" widząc, że nie przejdzie przed dziobem mającego prawo drogi prawohalsowego "LDV Comanche", wykonał zwrot tuż przed nim. Niewiele brakowało, aby dwa stustopowe jachty miały kolizję.


Sprawcy niebezpiecznej sytuacji nie wykonali w trakcie wyścigu dwóch karnych kółek. Na finiszu wyprzedzili prowadzący przez większość liczącej 628 mil morskich (1170 km) w linii prostej trasy "LDV Comanche" i minęli metę w rekordowym czasie żeglugi - 1 doby 8 godzin 48 minut 50 sekund. Jury, po analizie zapisu telewizyjnego i rozmowach ze świadkami, nałożyło na "Wild Oats XI" - wcześniej już ośmiokrotnie najszybszego w zawodach - godzinę kary.


Czas "LDV Comanche" - 1 doba 9 godzin 15 minut 24 sekundy - również jest lepszy od dotychczasowego rekordu, który wynosił 1 dobę 13 godzin 31 minut 20 sekund i został ustanowiony rok temu przez australijską jednostkę "Perpetual Loyal", przemianowaną na "Infotrack".


Pierwszy wyścig odbył się w 1945 roku. Rolex Sydney Hobart Yacht Race należą do elity pięciu najsłynniejszych profesjonalnych imprez na świecie obok America’s Cup, Volvo Ocean Race, Louis Vuitton Cup i Vendee Globe. To także jedyne regaty na tym szczeblu w formule PRO/AM (professional-amateur). W połączeniu z warunkami atmosferycznymi panującymi na styku oceanów Indyjskiego i Spokojnego dorobiły się miana legendarnych.

Źródło: PAP


2017-12-28

Pierwotnie finisz polskiej załogi planowany był na godzinę 18:00, później 20:00-21:00, ale ze względu na słaby wiatr nadal czekamy... 


2017-12-27

Szybki meldunek z pokładu: "Druga noc za nami. Przed nami kluczowe 24h, w czasie których powinniśmy zameldować się na mecie. Już niedługo. . ." 


2017-12-27

Jacht „Wild Oats XI” wygrał 73. regaty Sydney-Hobart bijąc rekord trasy. Australijczycy, dowodzeni przez Marka Richardsa. przecięli metę po upływie 1 dnia 8 godzin i 48 minut od startu. Jest to czas o ponad 4 godziny lepszy od zeszłorocznego rekordu trasy.  Polska załoga planuje dotrzeć do Hobart w piątek.


2017-12-26

Załoga melduje prosto z pokładu: "Za nami pierwsza noc. Bez niespodzianek. Za kilka godzin Cieśnina Bassa. Pogoda zgodnie z prognozami. Keep going."


2017-12-23 

Gotowi do startu!

Wigilia załogi Ocean Challenge Yacht Club w Sydney właśnie dobiegła końca. To ostatnie chwile wytchnienia przed startem w regatach Rolex Sydney Hobart, który już za 1 dzień i niecałe 14 godzin – 26 grudnia o godzinie 03:00 czasu polskiego.


„Jesteśmy po treningu nocnym, zaprowiantowani i w pełni gotowi do startu. Korzystając z okazji chciałbym w imieniu swoim i całej załogi Ocean Challenge Yacht Club złożyć wszystkim serdeczne życzenia wesołych, zdrowych i pogodnych świąt. I oczywiście trzymajcie za nas kciuki” przekazał sternik polskiej załogi, Przemysław Tarnacki.


Załoga Tarnackiego będzie tym samym trzecią polską na starcie tych regat (po załodze Selma Expeditions i Katharsis II), jednak zarazem pierwszą, która wystartuje na profesjonalnym jachcie regatowym. Jachtem tym jest Weddel - oceaniczna jednostka klasy Grand Mistral 80, który został przydzielony do najwyższej klasy regat – IRC0 I bezpośrednio stawi czoła takim legendom jak jachty Wild Oats czy Comanche.


Pełny skład polskiej załogi:


1.Andrzej Różycki

2. Damian Raciniewski

3. Maciej Graczyk

4. Witold Małek

5. Paweł Schroeder

6. Maciej Nytko

7. Piotr Zygo

8. Steven Davis

9. Grzegorz Bigos

10. Szymon Pikuła

11. Paweł Suchocki

12. Jarosław Łazarski

13. Łukasz Siwik

14. Jurek Wilczyński

15. Wit Danilkiewicz

16. Adam Stańczak

17. Wojciech Kosik

18. Piotr Mroczek

19. Paweł Mrózek

20. Witold Stempkowski

21. Maciej Marczewski

22. Marcin Banaszek

23. Robert Gwóźdź

24. Marta Majoch

25. Przemysław Tarnacki - sternik


Założony w 2014 roku Ocean Challenge Yacht Club to klub żeglarzy i pasjonatów jachtingu. Środowisko skupione wokół klubu hołduje żeglarskiej tradycji i etykiecie podkreślając dokonania Polaków na morzach i oceanach XX wieku. Członkowie klubu regularnie startują w największych regatach morskich na świecie takich jak m.in. Giraglia Rolex Cup, St. Maarten Heineken Regatta, Les Voiles de St. Barth, Commodores Cup. 


2017-12-21

Polska załoga odlicza dni do startu 73. edycji Rolex Sydney Hobart Yacht Race. Dowodzona przez skippera Przemysława Tarnackiego ekipa pojawi się 26 grudnia na starcie tych legendarnych regat. Polacy od dobrych kilku dni klimatyzują się na drugiej półkuli i mają za sobą pierwsze treningi.


Jak donosi załoga, za nimi pierwszy udany dzień na wodzie. Zespół trenował na zatoce w Sydney oraz przez chwilę na otwartym oceanie. „Nowe żagle leżą, jacht w dobrej kondycji, wzbudza zaufanie, a to wyjątkowo ważne przed tym wyścigiem... Jutro trenujemy za dnia i przez pół nocy” – informuje załoga.


Team ma także sporo zajęć na lądzie. Polacy spotkali się  z Johnem Markosem, komandorem Cruising Yacht Club of Australia organizującego regaty Sydney Hobart. Spotkanie zainicjowało wzajemne kontakty Australijczyków i naszej załogi reprezentującej Ocean Challenge Yacht Club.  „John to super gość, który bardzo nam pomaga w ostatnich przygotowaniach do startu. Po krótkiej sesji zdjęciowej John zaprosił całą załogę na okolicznościową szklankę piwa obiecując, że kolejne przechyli z nami już w Hobart” – opowiada Przemysław Tarnacki.Dodatkowo cały czas trwają prace przy jachcie, inspekcje, szkolenie Ocean Survival, analizy prognoz meteo, spotkania z miejscową Polonią, mediami i znanymi żeglarzami jak Robin Knox Johnston czy James Spithill.2017-12-14

Polecamy nasz wywiad z Przemysławem Tarnackim:

http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/przemyslaw-tarnacki-start-w-regatach-sydney-hobart-to-realizacja-dzieciecych-marzen


2017-12-03

Polska załoga w regatach Sydney-Hobart z honorowym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego:

http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/news/trzecia-polska-zaloga-w-historii-gotowa-do-regat-sydney-hobart