Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
Odwołania od decyzji Zespołów Protestowych

Procedury i formularz odwołania


1. Jaka jest różnica między odwołaniem, a wnioskiem o potwierdzenie lub korektę?

Odwołanie jest twierdzeniem strony w proteście, że decyzja Zespołu protestowego w tym rozpatrywaniu była nieprawidłowa lub procedury Zespołu protestowego były wadliwe, czy też protest lub prośba o zadośćuczynienie niesłusznie została odrzucona - zob. przepis 70.1.

Wniosek o potwierdzenie lub skorygowanie - czasem nazywany „interpretacją" - jest kierowany do Kolegium Sędziów PZŻ przez Zespół protestowy zgodnie z przepisem 70.2. Wnioski te muszą być prawidłowo złożone do Kolegium Sędziów PZŻ.

Procedury Kolegium Sędziów PZŻ dotyczące rozpatrywania odwołań jak i potwierdzenia lub skorygowania są takie same. Zespół protestowy wiedząc, że strona (patrz Definicje PRŻ) w proteście nie zgadza się z jego decyzją może zapobiec odwołaniu, przesyłając swoją decyzję do Kolegium Sędziów PZŻ do potwierdzenia lub skorygowania.

Zespół Odwoławczy Kolegium Sędziów PZŻ powoływany jest z grona doświadczonych sędziów sportowych PZŻ, posiadających aktualną licencję sędziego sportowego PZŻ do każdego z odwołań z osobna i rozpatruje odwołania w miarę ich napływania.

2. Kto może się odwołać od decyzji Zespołu Protestowego?

Jedynie strona (patrz Definicje PRŻ) uczestnicząca w proteście może wnieść odwołanie od decyzji Zespołu Protestowego (patrz przepis 70.1).

Jeśli Zespół Protestowy popełnił błąd podczas przyznawania zadośćuczynienia podczas rozpatrywania, w którym nie byłeś stroną (patrz Definicje PRŻ) to nie możesz się odwołać od tej decyzji.

Jeżeli Zespół Protestowy przyzna zadośćuczynienie innemu jachtowi, które wpłynęło niekorzystnie na Twój wynik, to możesz złożyć prośbę o zadośćuczynienie, a gdy Twoja prośba o zadośćuczynienie zostanie odrzucona, to będziesz miał wtedy prawo do odwołania.

Decyzji z przesłuchania Arbitrażowego (Dodatek T PRŻ) nie można zaskarżyć. Przepis 70 (odwołania) nie ma zastosowania do orzeczenia arbitrażowego, ponieważ nie jest to decyzja ani procedura Zespołu Protestowego.

3. Jaka jest procedura składania odwołań?

Procedurę składania odwołań opisuje Dodatek R PRŻ.
Odwołanie w formie elektronicznej możesz przesłać na adres: ks_odwołania@pya.org.pl lub pocztą na adres:

Kolegium Sędziów Polskiego Związku Żeglarskiego
al. ks. J. Poniatowskiego 1, 03-901 Warszawa (PGE Narodowy)

Po pierwsze, odwołanie musisz przesłać do Kolegium Sędziów PZŻ nie później niż 15 dni po otrzymaniu pisemnej decyzji Zespołu Protestowego lub decyzji o odmowie wznowienia rozpatrywania.
Na tym etapie nie są wymagane żadne szczegółowe informacje. Ale i tak będziesz musiał wypełnić Formularz odwołania i dostarczyć go do Kolegium Sędziów PZŻ.

Formularz odwołania jest dostępny na stronie internetowej PZŻ (https://pya.org.pl - DZIAŁ SPORTU - SĘDZIOWIE - KOLEGIUM SĘDZIÓW - ODWOŁANIA OD DECYZJI ZESPOŁÓW PROTESTOWYCH).

Musisz również załączyć kilka dokumentów wymienionych w przepisie R2.2, z których najważniejsza jest kopia formularza protestu, w którym znajduje się zaskarżona decyzja Zespołu Protestowego (ustalone fakty, zastosowany/e przepis/y, wnioski i decyzja). Więc jeśli uważasz, że po zakończeniu rozpatrywania będziesz chciał złożyć odwołanie, poproś natychmiast – na piśmie (a najprawdopodobniej w ciągu następnych dni – do zakończenia regat lub w ciągu następnych siedmiu dni) o kopię decyzji Zespołu Protestowego - patrz przepis 65.2. Wszystko to zazwyczaj znajduje się na drugiej stronie formularza protestu, ale również poproś o kopię pierwszej strony.

Jeśli nie możesz uzyskać wymaganego dokumentu w odpowiednim czasie, to na formularzu odwołania jest możliwość oznaczenie go jako „niedostępnego".

Formularz odwołania i wszystkie powiązane dokumenty mogą być przesyłane drogą elektroniczną do Kolegium Sędziów PZŻ pod warunkiem, że jakość każdego skanowania jest wystarczająco dobra, aby dokument był czytelny, gdy będzie on przeglądany elektronicznie lub drukowany (skanowane dokumenty muszą być w formacie – pdf, jeżeli wykonujesz zdjęcia, to w formacie jpg, ale dobrej jakości tak by można było je odczytać). Cokolwiek wysłane jako kopia papierowa musi być wystarczająco dobrej jakości, aby mogła być skanowana i przesyłana drogą elektroniczną.

4. Jakie procedury ma spełnić Zespół Protestowy, gdy występuje z wnioskiem o potwierdzenie lub korektę decyzji?

Nie jest wymagany Formularz odwołania. Zespół Protestowy ma 15 dni na przesłanie do Kolegium Sędziów PZŻ wniosku o potwierdzenie lub korektę decyzji wraz z kopią Formularza protestowego. Formularz protestowy musi zawierać ustalone fakty, wnioski, zastosowane przepisy i decyzję.

5. Czy jest coś jeszcze, co można zrobić przed wniesieniem odwołania?

Jeśli uważasz, że Zespół Protestowy popełnił błąd w swojej decyzji, możesz poprosić go o wznowienie rozpatrywania, ale musisz to zrobić w ciągu 24 godzin po otrzymaniu informacji o tej decyzji - zob. przepis 66. Tylko strona (patrz Definicje PRŻ) w proteście może prosić o wznowienie rozpatrywania lub może to zrobić Zespół Protestowy. Jeśli Zespół Protestowy podejmie decyzję o wznowieniu rozpatrywania, po tym jak poprosisz o to, termin złożenia odwołania zaczyna się od momentu, gdy zostaniesz poinformowany o decyzji.

Nie musisz prosić o wznowienie rozpatrywania, a możesz bezpośrednio złożyć odwołanie. Jednakże wznowienie rozpatrywania, jeśli zostanie udzielone może sprawić, że popełnione błędy zostaną skorygowane, a Ty zachowasz prawo do odwołania się od wyniku wznowionego rozpatrywania.

6. Od czego możesz się odwołać?

Nie można odwołać się od stwierdzonych faktów, ponieważ Zespół Odwoławczy Kolegium Sędziów PZŻ musi zaakceptować fakty, które wypracował Zespół Protestowy - zob. przepis 70.1. Jeśli jednak przedstawione fakty są niewystarczające, to Zespół Odwoławczy Kolegium Sędziów PZŻ podejmie kroki w celu uzyskania wystarczających faktów - patrz przepis R5. „Niewłaściwym faktem" będzie taki, wskutek którego Zespół Odwoławczy Kolegium Sędziów PZŻ będzie starać się o uzyskanie innych faktów, od wyraźnie odmiennych w świetle wszystkich informacji zawartych w odwołaniu.

Jednakże wiele odwołań jest nieskutecznych, ponieważ w gruncie rzeczy są one sprzeczne między poglądami wnoszącego odwołanie, a ustalonymi faktami przez Zespół Protestowy.

Można z pewnością odwołać się od wniosków Zespołu Protestowego. We wnioskach Zespół Protestowy musi określić jakie przepisy mają zastosowanie. Jeżeli uważasz, że Zespół Protestowy zastosował niewłaściwe przepisy to możesz się od tego odwołać.

Możesz odwołać się od procedur Zespołu Protestowego. Zwykle odwołanie od kwestii proceduralnych występuje w przypadku, gdy podczas przesłuchania wystąpił sprzeciw w stosunku do wadliwej procedury. Nie jest to sposób na uzyskanie prawidłowej decyzji Zespołu Protestowego odrzucając ją ze względów technicznych. Wyłączenie prawa strony do obecności podczas przesłuchania może skutkować podtrzymaniem odwołania. Wyłączeniem prawa do przesłuchania świadka strony może skutkować podtrzymaniem odwołania. Możesz złożyć odwołanie, jeśli odmówiono rozpatrywania protestu lub prośby o zadośćuczynienie (przepis 70.1(b)).

Zwykle rezultatem skutecznego odwołania się od procedur Zespołu Protestowego będzie przyznanie prawa do ponownego rozpatrywania przez ten sam lub inny Zespół Protestowy. W wyniku takiej decyzji wszystkie strony zachowają prawo do odwołania. Podobnego pozytywnego wyniku odwołania można spodziewać się od odmowy rozpatrywania.

DOKUMENTY I FORMULARZE DO POBRANIA