Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
Ludzie żagli

Zdzisław Pieńkawa




Ur. 16 lutego 1930 r. w Otwocku, zm. 11 lutego 2000 r. w Gdyni, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej /1957/, sędzia żeglarski klasy II, instruktor żeglarstwa, inżynier - okrętowiec – absolwent Politechniki Gdańskiej, konstruktor, specjalista od bocznego wodowania dużych statków. 

Był aktywnym działaczem i szkoleniowcem od 1948 r. w ZHP, AZS, a następnie w ośrodku GKKF w Jastarni. Od 1952 r. pełnił funkcję Kierownika Organizacyjnego Zarządu Okręgowego AZS, a przez dwie kadencje wiceprezesa Gdańskiego OZŻ. Pełnił także różne funkcje w Jacht Klubie Stoczni Gdańskiej i Yacht Clubie Polski w Gdyni. 
Był członkiem Komisji Żeglarstwa Morskiego i Komisji Technicznej PZŻ. W latach 1994-98 był wiceprzewodniczącym Rady Sail Training Association of Poland. Był także ławnikiem Izby Morskiej w Gdyni. Był wybitnym morskim żeglarzem regatowym, zdobywcą czołowych lokat w wielu imprezach krajowych i zagranicznych, w 1954 r. zdobył także tytuł Akademickiego Mistrza Polski w żeglarstwie lodowym.

Był inicjatorem udziału polskich jachtów w pierwszych międzynarodowych regatach dookoła świata wokół trzech przylądków – Whitbread Round The World Race 1973/1974, czyli szlakiem windjammerów. W regatach wzięły udział dwa polskie jachty „Otago” pod dowództwem kpt. Z. Pieńkawy i „Copernicus” pod dowództwem kpt. Z. Perlickiego. Za udział w regatach Z. Pieńkawa i Z. Perlicki otrzymali ex aequo główną nagrodę Rejs Roku i Srebrny Sekstant w 1974 r.

W latach 1976-81, pracując zawodowo w USA, brał społecznie udział w pracach Komitetu Morskiego przy Konsulacie Generalnym PRL w Nowym Jorku, powołanego m.in. w celu organizacji udziału polskich jachtów w obchodach dwustulecia Stanów Zjednoczonych i innych imprezach żeglarskich jak: Operacja Żagiel’76, OSTAR’76 i OSTAR’80. Był członkiem, a od 1993 r. Grotmasztem Bractwa Kaphornowców. Był również członkiem jury nagrody Rejs Roku.

Jest autorem kilkuset artykułów popularyzujących żeglarstwo, które ukazały się w „Dzienniku Bałtyckim”, „Głosie Wybrzeża”, „Morzu”, Żaglach” i „Przeglądzie Morskim”. W 1976 r. opublikował książkę „Żeglarski maraton” z udziału w regatach Whitbread Round the World Race 1973/74. Posiadał liczne odznaczenia państwowe, resortowe i organizacyjne, w tym honorowa odznakę Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego /25.01.1958/, Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego /26.06.1998/.