Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
ART PZŻ

ART PZŻ - Co już się odbyło

SESJA  KWIECIEŃ/2022
Temat: Optimist
Prowadzący: Zdzisław Staniul

Druga sesja o tematyce Optimist przeprowadzona przez trenera Zdzisława Staniula. Tym razem poruszył takie tematy jak: komunikacja między trenerem i zawodnikiem i odwrotnie, bezpieczeństwo organizacji treningu, technika żeglowania a szybkość czy strategia i taktyka. Poruszył również tematykę współpracy na linii trener-zawodnik-rodzic. W drugim dniu zajęć odbył się pokazowy trening techniki żeglowania.

SESJA  KWIECIEŃ/2022
Temat: Przepisy regatowe cześć II
Prowadzący: Zofia Truchanowicz

W dniach 09-10.04. w NCŻ w Górkach Zachodnich odbyła się sesja poświęcona przepisom regatowym i ich wykorzystaniem w taktyce walki sportowej. Były to już drugie zajęcia z tego tematu, przygotowane i poprowadzone przez Zofię Truchanowicz, międzynarodowej arbiter, której doświadczenie sięga regat Pucharu Ameryki. Program tej tematyki obejmuje łącznie trzy sesje a następna odbędzie się jesienią.

- Na ile Twój zawodnik świadomie wykorzystuje możliwości wynikające ze znajomości przepisów regat w walce sportowej?
Na to pytanie odpowiadali sobie uczestnicy zajęć prowadzonych przez Trenera ART Zofię Truchanowicz. Na początku prowadząca omówiła najistotniejsze sytuacje taktyczne występujące podczas regat, dzieląc je na grupy, zgodnie z geometrią trasy regatowej. Były, więc to zagrywki taktyczne na polu startowym, na halsówce, znakach, kursach wolnych, bramce i na mecie. Trenerzy mogli się zagłębić w to, jak znajomość przepisów regatowych daje zawodnikowi możliwość uzyskania przewagi nad innym i jak ewentualnie można się przed taką sytuacją bronić.

Warsztaty zapowiadały się bardzo ciekawie ponieważ była zaplanowana sesja praktyczna na wodzie z wykorzystaniem jachtów typu Balt. Uczestnicy, trenerzy w ramach zajęć mieli przeprowadzić symulację nauczania i stosowania wybranych sytuacji taktycznych z wykorzystaniem przepisów regatowych. Niestety zbyt silny wiatr uniemożliwił realizację tego pomysłu i zastąpiono go pracą w grupach, w których opracowywano realizację takich sytuacji. Prowadząca wykorzystała również wiele materiałów video z konkretnych sytuacji z walki sportowej na wodzie, tłumacząc sposób zastosowania przez sterników przepisów regatowych w celu uzyskania przewagi nad przeciwnikiem. Było to wyjątkowo ciekawe i inspirujące. Na koniec Zofia Truchanowicz zajęła się zagadnieniem zadośćuczynienia, omawiając w jakich sytuacjach i w jaki sposób należy działać aby je uzyskać.

Dodatkową, rzadko spotykaną wartością tych zajęć było omawianie sytuacji zarówno, jakby od strony trenera przygotowującego taktycznie swojego zawodnika, jak od strony metodologii sędziego, czyli w jaki sposób będzie on analizował daną sytuację ze względu na przepisy regatowe.

Mamy nadzieję, że po takich zajęciach, z których mini galerię prezentujemy wraz z tym postem, uczestniczący w nich trenerzy będą mogli stworzyć własną metodykę nauczania zawodników przepisów, w celu efektywnego ich wykorzystania w czasie walki sportowej.

SESJA MARZEC/2022
Temat: Diagnostyka w sporcie- narzędzia nowoczesnego trenera
Prowadzący: dr hab. Jacek Zieliński, dr Barbara Pospieszna, dr inż. Michał Janowski, dr Michał Włodarczyk


Warsztaty ART PZŻ dla trenerów i instruktorów żeglarstwa, o tematyce „Diagnostyka w sporcie – narzędzia nowoczesnego trenera”, odbyły się w Poznaniu w Laboratorium Analizy Ruchu Człowieka LaBthletics w Akademii Wychowania Fizycznego. https://laboratorium.awf.poznan.pl/.
Zajęcia poprowadzili pracownicy naukowi uczelni, specjalizujący się w diagnostyce sportowej, będący równocześnie praktykami z sukcesami, pracujący jako trenerzy w swoich dyscyplinach sportowych. Poszczególne zagadnienia diagnostyki w zakresie fizjologii, biomechaniki, biochemii, analizy składu ciała oraz ich znaczenia w świadomym planowaniu, monitorowaniu i zarządzaniu procesem treningowym przedstawili: prof. dr hab. Jacek Zieliński, dr Barbara Pospieszna, dr inż. Michał Janowski i dr Michał Włodarczyk.
Tematyka i przedstawione narzędzia diagnostyczne nie były przypadkowe. Zespół wybrał te, które mogą być zastosowane w naszej dyscyplinie i to we wszystkich jej konkurencjach. Pani dr Barbara Pospieszna, która była odpowiedzialna za ich dobór jest od lat związana z żeglarstwem regatowym poprzez swoje dzieci. (Ignacy to w rankingu PSKO za 2021 drugi chłopiec w grupie B, a Zofia została powołana na ten rok do KN w klasie ILCA4.) Wykładowcy pokazali narzędzia diagnostyczne, zarówno te prostsze, które można wykorzystać w rzeczywistości klubowej, jak i te z najwyższej światowej półki. Na konkretnych przykładach z innych dyscyplin sportowych, uczestnicy warsztatów poznali parametry, które mają istotne znaczenie w danej konkurencji sportowej w zależności od mechanizmów energetycznych czy parametrów biomechanicznych ruchu. Duże zainteresowanie wywołał moduł o znaczeniu składu ciała wykonywany na najnowocześniejszym obecnie urządzeniu DEXA.
W warsztatach dominowały zajęcia praktyczne. Przy każdym z komponentów początkowo było tylko kilka słów niezbędnej teorii, a później każdy mógł sam spróbować “na własnej skórze” wykonując próby lub obsługując urządzenia. Dochodziło do zabawnych sytuacji rywalizacji między uczestnikami, kto szybciej wykona daną czynność. Zaangażowanie przejawiło się w dużej ilości pytań, często związanych z własnymi doświadczeniami z pracy z zawodnikami. Nastąpiła bardzo szeroka wymiana spostrzeżeń między uczestnikami przy wsparciu prowadzących, z ich podbudową naukową w wyjaśnianiu omawianych sytuacji a w rezultacie zajęcia były tak ciekawe, że przedłużyły się o ponad godzinę.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał bestsellerowy podręcznik „Diagnostyka w sporcie. Podręcznik nowoczesnego trenera” pod redakcją Krzysztofa Kusego i Jacka Zielińskiego. Zawiera ona rozszerzoną wiedzę na temat nowoczesnej diagnostyki w sporcie.
W zajęciach uczestniczyli trenerzy, można powiedzieć, że od „morza do Tatr”. Przyjechali z Gdańska, z Krakowa i z Wielkopolski. Reprezentowali oni zarówno środowiska klubowe jak i szkolenie na poziomie kadry narodowej. Co cieszy najbardziej ARTeam, w zajęciach wzięli udział trenerzy wszystkich konkurencji żeglarskich pracujący zarówno z łódkami, jak deskami z żaglem i kitefoilem.


SESJA ONLINE LUTY/2022
Temat: Sponsoring
Prowadzący: Szymon Dobrzyński, Maciej Rutkowski

W pierwszej sesji online organizowanej przez Akademię Rozwoju Trenera, która dotyczyła zagadnień sponsoringu w sporcie i budowania marki osobistej, wzięło udział przeszło sto osób, a wśród uczestników, oprócz trenerów, zawodników, działaczy i rodziców z Polski, znaleźli się nawet trenerzy z Australii.

Tematyką sponsoringu w sporcie zajął się Szymon Dobrzyński, doświadczony specjalista, który przeprowadził wiele kampanii dla dużych marek, twórca Xbrand Sponsoring - agencja marketingu sportowego, żeglarz związany z AZS Sailing Team Poznań. Oprócz dużej dawki wiedzy teoretycznej, przedstawił konkretne przykłady praktyczne, m.in. tworzenia oferty sponsorskiej i pracy nad ogólnie pojętym potencjałem sponsorskim w sporcie.

W drugiej części szkolenia, wyjątkowo aktywny w dziedzinie marketingu sportowego zawodnik Kadry Narodowej w klasie IQ Foil Maciek Rutkowski, omówił praktyczną stronę budowania marki osobistej jako realnego kapitału, szczególnie z wykorzystaniem potencjału mediów społecznościowych.

Nie tylko duża liczba uczestników jest miarą zainteresowania tematem, bo samo szkolenie z zaplanowanych dwóch godzin „przeciągnęło się” do trzech.

SESJA STYCZEŃ/2022
Temat: Dietetyka sportowa
Prowadzący: dr Grzegorz Prokopowicz

Połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką układania planu żywieniowego dla sportowca - taki przebieg miała pierwsza w roku 2022 sesja Akademii Rozwoju Trenera PZŻ. Zajęcia prowadził dr Grzegorz Prokopowicz, dietetyk i trener Kadry Narodowej żeglarzy z niepełnosprawnościami. Odbyły się one w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w gdańskich Górkach Zachodnich.

Warsztaty cechują się świetną „gęstością” wiedzy. Jak do tej pory trafiają z tematami i zagadnieniami w punkt szkoleniowy”.
Jutro kupuję wagę i wdrażam plan u mnie. W dalszym etapie będę wprowadzał informacje dla zawodników i rodziców”.
Uświadomiłem sobie, jak ważne w życiu sportowca i trenera jest odżywianie i właściwe „obliczanie” tego, co jemy oraz co chcemy osiągnąć poprzez dietę”. To tylko kilka spośród opinii uczestników pierwszych w roku 2022 warsztatów Akademii Rozwoju Trenera PZŻ. 


Sesja obejmowała tematykę z zakresu, który pojawił się na warsztatach ART PZŻ prowadzonych przez dra Prokopowicza już w zeszłym roku. Połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką układania planu żywieniowego, wymaga pracy wykładowcy bezpośrednio z kursantem, dlatego tym większą korzyść odnieśli kolejni przeszkoleni w tych warunkach trenerzy. Twórcom ART PZŻ w tym przypadku przyświeca maksyma, że aby być ekspertem od diety dla zawodników, sam trener musi świecić przykładem, a te warsztaty były wyśmienitą okazją, aby wyposażyć szkoleniowców w adekwatne do tego narzędzia.

SESJA GRUDZIEŃ/2021
Temat: Przepisy regatowe część I, Wychowawcze aspekty pracy z młodzieżą
Prowadzący: Zofia Truchanowicz, dr Ewa Koprowiak

W pierwszy, grudniowy weekend uczestnicy czwartej sesji warsztatów Akademii Rozwoju Trenera PZŻ mieli okazję otrzymać solidna dawkę wiedzy z zakresu Przepisów Regatowych Żeglarstwa oraz wychowawczych aspektów pracy z grupą i młodzieżą. Było to ostatnie szkolenie ART w 2021 roku.

Pierwszego dnia o przepisach regatowych opowiadała Zofia Truchanowicz, międzynarodowa arbiter, która sędziowała m.in. ostatnią edycję Pucharu Ameryki. Oprócz przyswojenia ciekawej i przydatnej teorii, uczestnicy mieli możliwość pracy na studium przypadków i przećwiczenia rozpatrywania protestów. Wszystko to, jak mówi sama Zofia Truchanowicz, po to, aby dać trenerom narzędzie do systemowego uczenia przepisów ich zawodników.

W kolejnych dwóch dniach dr Ewa Koprowiak z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu zajęła się tematyką wychowawczych aspektów pracy z grupą i młodzieżą. Omówione zostały style poznawcze, testy osobowościowe, socjometria i temat, który często stanowi duże wyzwanie dla trenerów, czyli rozmowy z trudnymi rodzicami.

SESJA LISTOPAD/2021
Temat: Motywacja w sporcie
Prowadzący: Krzysztof Kalata, Leszek Kostański, Max Wójcik

Co zrobić, aby efektywnie motywować innych i samego siebie? Właśnie tego zagadnienia dotyczyła trzecia sesja Akademii Rozwoju Trenera PZŻ, która odbyła się w Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku. Za podsumowanie niech najlepiej posłużą słowa jednego z uczestników, jak również kilka zdjęć.

"To było najlepsze szkolenie na jakim byłem. Jeśli macie tylko możliwość, bierzcie udział, bo naprawdę poziom bardzo wysoki, jeżeli chodzi o prowadzenie zajęć. Nie miałem sytuacji, żebym gdzieś się tam wyłączył, nawet przez minutę w czasie dwudniowego szkolenia, a zajęcia mieliśmy od rana do wieczora. Także totalny wypas. Jeżeli macie czas, to go poświęćcie, bo naprawdę warto. Myślę, że inni uczestnicy szkolenia potwierdzą moje słowa" - mówi Łukasz Buderaski, trener windsurfingu w Gdański Klub Żeglarski.

Prelegentami byli sami twórcy ART, czyli Krzysztof Kalata – trener biznesu i menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem zdobytym w światowych korporacjach, Leszek Kostański – wykładowca AWF Poznań, doktor nauk o kulturze fizycznej i trener główny sekcji żeglarskiej OŚ AZS Poznań oraz Max Wójcik – mistrz świata w windsurfingu, trener krajowych i zagranicznych zawodników światowej czołówki.

SESJA PAŹDZIERNIK/2021
Temat: Dietetyka sportowa, Teoria sportu
Prowadzący:
dr Grzegorz Prokopowicz, dr Jarosław Janowski

Zajęcia z dietetyki sportowej oraz zagadnienia teorii sportu i jej zastosowania w praktyce kierowania procesem treningowym – to tematy drugiej sesji treningowej Akademii Rozwoju Trenera PZŻ. Po raz kolejny bazą zajęć było Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku w Górkach Zachodnich. Duża dawka wiedzy teoretycznej, poparta była ćwiczeniami na konkretnych przypadkach praktycznych.

W pierwszych dwóch dniach odbywały się zajęcia z dietetyki sportowej prowadzone przez dr Grzegorza Prokopowicza. Grzegorz Prokopowicz, dietetyk, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, jest trenerem Kadry PZŻ żeglarzy z niepełnosprawnościami. Wielokrotnie wykładał tematykę żywieniową dla zawodników i trenerów PZŻ.

Kolejne dwa dni sesji poświęcone zostały na teorię i metodykę prowadzenia treningu sportowego. Dr Jarosław Janowski z poznańskiej AWF wykładał zagadnienia teorii sportu i jej zastosowania w praktyce kierowania procesem treningowym. Dr Janowski, związany zawodowo z wioślarstwem przyznaje, że jednym z jego głównych celów było poznanie specyfiki żeglarstwa, tak aby uniwersalne zasady treningowe dopasować do potrzeb dyscypliny.

SESJA WRZESIEŃ/2021
Temat: Optimist
Prowadzący: Zdzisław Staniul


Trener Zdzisław Staniul, poprowadził zajęcia pierwszej sesji Akademii Rozwoju Trenera PZŻ w ostatni weekend września w Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku. Nic więc dziwnego, że uczestnicy ocenili je jako absolutnie profesjonalne!

Pierwsza sesja nakierowana była na trening w klasie Optimist i wzięła w niej udział limitowana liczba osiemnastu trenerów PZŻ.