ART PZŻ - Co już się odbyło
SESJA KWIECIEŃ/2022
Temat: Optimist
Prowadzący: Zdzisław Staniul
Druga sesja o tematyce Optimist przeprowadzona przez trenera
Zdzisława Staniula. Tym razem poruszył takie tematy jak: komunikacja
między trenerem i zawodnikiem i odwrotnie, bezpieczeństwo organizacji
treningu, technika żeglowania a szybkość czy strategia i taktyka.
Poruszył również tematykę współpracy na linii trener-zawodnik-rodzic. W
drugim dniu zajęć odbył się pokazowy trening techniki żeglowania.
SESJA KWIECIEŃ/2022
Temat: Przepisy regatowe cześć II
Prowadzący: Zofia Truchanowicz
Temat: Diagnostyka w sporcie- narzędzia nowoczesnego trenera
Prowadzący: dr hab. Jacek Zieliński, dr Barbara Pospieszna, dr inż. Michał Janowski, dr Michał Włodarczyk
SESJA ONLINE LUTY/2022
Temat: Sponsoring
Prowadzący: Szymon Dobrzyński, Maciej Rutkowski
W pierwszej sesji online organizowanej przez Akademię Rozwoju Trenera, która dotyczyła zagadnień sponsoringu w sporcie i budowania marki osobistej, wzięło udział przeszło sto osób, a wśród uczestników, oprócz trenerów, zawodników, działaczy i rodziców z Polski, znaleźli się nawet trenerzy z Australii.
Tematyką sponsoringu w sporcie zajął się Szymon Dobrzyński, doświadczony specjalista, który przeprowadził wiele kampanii dla dużych marek, twórca Xbrand Sponsoring - agencja marketingu sportowego, żeglarz związany z AZS Sailing Team Poznań. Oprócz dużej dawki wiedzy teoretycznej, przedstawił konkretne przykłady praktyczne, m.in. tworzenia oferty sponsorskiej i pracy nad ogólnie pojętym potencjałem sponsorskim w sporcie.
W drugiej części szkolenia, wyjątkowo aktywny w dziedzinie marketingu sportowego zawodnik Kadry Narodowej w klasie IQ Foil Maciek Rutkowski, omówił praktyczną stronę budowania marki osobistej jako realnego kapitału, szczególnie z wykorzystaniem potencjału mediów społecznościowych.
Nie tylko duża liczba uczestników jest miarą zainteresowania tematem, bo samo szkolenie z zaplanowanych dwóch godzin „przeciągnęło się” do trzech.
SESJA STYCZEŃ/2022
Temat: Dietetyka sportowa
Prowadzący: dr Grzegorz Prokopowicz
Połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką układania planu żywieniowego dla sportowca - taki przebieg miała pierwsza w roku 2022 sesja Akademii Rozwoju Trenera PZŻ. Zajęcia prowadził dr Grzegorz Prokopowicz, dietetyk i trener Kadry Narodowej żeglarzy z niepełnosprawnościami. Odbyły się one w Narodowym Centrum Żeglarstwa AWFiS w gdańskich Górkach Zachodnich.
“Warsztaty cechują się świetną „gęstością” wiedzy. Jak do tej pory trafiają z tematami i zagadnieniami w punkt szkoleniowy”.
“Jutro kupuję wagę i wdrażam plan u mnie. W dalszym etapie będę wprowadzał informacje dla zawodników i rodziców”.
“Uświadomiłem sobie, jak ważne w życiu sportowca i trenera jest odżywianie i właściwe „obliczanie” tego, co jemy oraz co chcemy osiągnąć poprzez dietę”. To tylko kilka spośród opinii uczestników pierwszych w roku 2022 warsztatów Akademii Rozwoju Trenera PZŻ.
Sesja obejmowała tematykę z zakresu, który pojawił się na warsztatach ART PZŻ prowadzonych przez dra Prokopowicza już w zeszłym roku. Połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką układania planu żywieniowego, wymaga pracy wykładowcy bezpośrednio z kursantem, dlatego tym większą korzyść odnieśli kolejni przeszkoleni w tych warunkach trenerzy. Twórcom ART PZŻ w tym przypadku przyświeca maksyma, że aby być ekspertem od diety dla zawodników, sam trener musi świecić przykładem, a te warsztaty były wyśmienitą okazją, aby wyposażyć szkoleniowców w adekwatne do tego narzędzia.
SESJA GRUDZIEŃ/2021
Temat: Przepisy regatowe część I, Wychowawcze aspekty pracy z młodzieżą
Prowadzący: Zofia Truchanowicz, dr Ewa Koprowiak
W pierwszy, grudniowy weekend uczestnicy czwartej sesji warsztatów Akademii Rozwoju Trenera PZŻ mieli okazję otrzymać solidna dawkę wiedzy z zakresu Przepisów Regatowych Żeglarstwa oraz wychowawczych aspektów pracy z grupą i młodzieżą. Było to ostatnie szkolenie ART w 2021 roku.
Pierwszego dnia o przepisach regatowych opowiadała Zofia Truchanowicz, międzynarodowa arbiter, która sędziowała m.in. ostatnią edycję Pucharu Ameryki. Oprócz przyswojenia ciekawej i przydatnej teorii, uczestnicy mieli możliwość pracy na studium przypadków i przećwiczenia rozpatrywania protestów. Wszystko to, jak mówi sama Zofia Truchanowicz, po to, aby dać trenerom narzędzie do systemowego uczenia przepisów ich zawodników.
W kolejnych dwóch dniach dr Ewa Koprowiak z Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu zajęła się tematyką wychowawczych aspektów pracy z grupą i młodzieżą. Omówione zostały style poznawcze, testy osobowościowe, socjometria i temat, który często stanowi duże wyzwanie dla trenerów, czyli rozmowy z trudnymi rodzicami.
SESJA LISTOPAD/2021
Temat: Motywacja w sporcie
Prowadzący: Krzysztof Kalata, Leszek Kostański, Max Wójcik
Co zrobić, aby efektywnie motywować innych i samego siebie? Właśnie tego zagadnienia dotyczyła trzecia sesja Akademii Rozwoju Trenera PZŻ, która odbyła się w Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku. Za podsumowanie niech najlepiej posłużą słowa jednego z uczestników, jak również kilka zdjęć.
"To było najlepsze szkolenie na jakim byłem. Jeśli macie tylko możliwość, bierzcie udział, bo naprawdę poziom bardzo wysoki, jeżeli chodzi o prowadzenie zajęć. Nie miałem sytuacji, żebym gdzieś się tam wyłączył, nawet przez minutę w czasie dwudniowego szkolenia, a zajęcia mieliśmy od rana do wieczora. Także totalny wypas. Jeżeli macie czas, to go poświęćcie, bo naprawdę warto. Myślę, że inni uczestnicy szkolenia potwierdzą moje słowa" - mówi Łukasz Buderaski, trener windsurfingu w Gdański Klub Żeglarski.
Prelegentami byli sami twórcy ART, czyli Krzysztof Kalata – trener biznesu i menedżer z ponad 20-letnim doświadczeniem zdobytym w światowych korporacjach, Leszek Kostański – wykładowca AWF Poznań, doktor nauk o kulturze fizycznej i trener główny sekcji żeglarskiej OŚ AZS Poznań oraz Max Wójcik – mistrz świata w windsurfingu, trener krajowych i zagranicznych zawodników światowej czołówki.
SESJA PAŹDZIERNIK/2021
Temat: Dietetyka sportowa, Teoria sportu
Prowadzący: dr Grzegorz Prokopowicz, dr Jarosław Janowski
Zajęcia z dietetyki sportowej oraz zagadnienia teorii sportu i jej zastosowania w praktyce kierowania procesem treningowym – to tematy drugiej sesji treningowej Akademii Rozwoju Trenera PZŻ. Po raz kolejny bazą zajęć było Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku w Górkach Zachodnich. Duża dawka wiedzy teoretycznej, poparta była ćwiczeniami na konkretnych przypadkach praktycznych.
W pierwszych dwóch dniach odbywały się zajęcia z dietetyki sportowej prowadzone przez dr Grzegorza Prokopowicza. Grzegorz Prokopowicz, dietetyk, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, jest trenerem Kadry PZŻ żeglarzy z niepełnosprawnościami. Wielokrotnie wykładał tematykę żywieniową dla zawodników i trenerów PZŻ.
Kolejne dwa dni sesji poświęcone zostały na teorię i metodykę prowadzenia treningu sportowego. Dr Jarosław Janowski z poznańskiej AWF wykładał zagadnienia teorii sportu i jej zastosowania w praktyce kierowania procesem treningowym. Dr Janowski, związany zawodowo z wioślarstwem przyznaje, że jednym z jego głównych celów było poznanie specyfiki żeglarstwa, tak aby uniwersalne zasady treningowe dopasować do potrzeb dyscypliny.
SESJA WRZESIEŃ/2021
Temat: Optimist
Prowadzący: Zdzisław Staniul
Trener Zdzisław Staniul, poprowadził zajęcia pierwszej sesji Akademii Rozwoju Trenera PZŻ w ostatni weekend września w Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku. Nic więc dziwnego, że uczestnicy ocenili je jako absolutnie profesjonalne!
Pierwsza sesja nakierowana była na trening w klasie Optimist i wzięła w niej udział limitowana liczba osiemnastu trenerów PZŻ.