Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
STS Pogoria (fot. Andrzej Witowski)

HISTORIA

STS Pogoria to legenda polskiego żeglarstwa - pierwszy w historii żaglowiec zaprojektowany i zbudowany w Polsce. Statek został zaprojektowany przez słynnego polskiego konstruktora Zygmunta Chorenia, zbudowany w Stoczni Gdańskiej w 1980 r. 

STS Pogoria powstała na potrzeby programu telewizyjnego Latający Holender dla szkolenia i wychowania morskiego młodzieżowego, realizowanego m.in. przez Bractwo Żelaznej Szekli. Na niej kpt. Krzysztof Baranowski prowadził swoją Szkołę pod Żaglami. W ciągu ponad 40 lat żeglowania Pogoria zdołała opłynąć świat, dotrzeć na Antarktydę i pokonać przylądek Horn. Przez jej pokład przewinęło się ponad 30 tys. ludzi.

Właścicielem statku jest Polski Związek Żeglarski, armatorem Pomorski Związek Żeglarski. Cele obu Związków wpasowują się w ideę szkoleniową żaglowca, są to m.in. promowanie żeglarstwa, rozwijanie umiejętności ludzi związanych z tą dziedziną, jak również ochrona dziedzictwa kulturowego oraz historycznego związanego z europejskim żeglarstwem.

DZIŚ

STS Pogoria obecnie nucza młodych adeptów żeglarstwa na Morzu Śródziemnym przy pomocy doświadczonej kadry szkoleniowej. W 2022 roku jednostka odbyła 40 rejsów dla niemalże 1900 uczestników z 28 krajów.

Szkolenia na żaglowcu STS Pogoria mają różny charakter i stopień zaawansowania, począwszy od podstawowych kursów dla początkujących, aż do zaawansowanych szkoleń dla doświadczonych żeglarzy, oficerów, bosmanów, mechaników, czy przyszłych kapitanów.

W trakcie szkoleń uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności związane z nawigacją, meteorologią, komunikacją radiową oraz zasadami bezpieczeństwa na morzu, a także z obsługą i konserwacją żaglowca.

Organizacja grupy szkoleniowej na rejs STS Pogoria może zostać zrealizowana m.in. przez:

  • Fundacje i organizacje pozarządowe - mogą organizować wycieczki szkoleniowe dla swoich członków i sympatyków.
  • Firmy i przedsiębiorstwa - mogą organizować szkolenia i warsztaty dla swoich pracowników na pokładzie statku.
  • Szkoły i uczelnie - mogą organizować rejsy szkoleniowe dla swoich uczniów i studentów.
  • Klienci Indywidualni, w tym trenerzy, instruktorzy, osoby związane ze środowiskiem żeglarskim. 
  • Instytucje związane z żeglarstwem amatorskim i sportowym.

PODSTAWOWE INFORMACJE:

bandera: polska

właściciel większościowy: Polski Związek Żeglarski

armator: Pomorski Związek Żeglarski

rok budowy: 1980

typ ożaglowania: barkentyna

powierzchnia ożaglowania: 1000 m2

wysokość masztów: 32 m

długość kadłuba: 47 m

szerokość kadłuba: 8 m

zanurzenie: 3.5 m

wyporność: 342 tony

moc silnika: 255 kW (348 KM)

Oficjalna strona żaglowca: [przejdź do strony]

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Krystiana Mleczko, Damiana Kopacza oraz Thibauta Fuksa