Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP

Reprezentacja Polski na Mistrzostwach Świata World Sailing


Skład reprezentacji Polski na MŚ World Sailing w Hadze

Klasa Imię i nazwisko Klub
49erDominik Buksak i Szymon Wierzbicki AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland
49er Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland
49er
Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki AZS AWFiS Gdańsk
49er Adam Głogowski i Maciej Krusiec Nauticus YC Olsztyn
 49erFX Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak YKP Gdynia / AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland
 49erFX Gabriela Czapska i Hanna Rajchert  Spójnia Warszawa / PGE Sailing Team Poland
 ILCA 6 Agata Barwińska  Spójnia SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland
 ILCA 6 Wiktoria Gołębiowska UKŻ Wiking Toruń / PGE Sailing Team Poland
 ILCA 7 Piotr Malinowski SSW MOS Iława
iQFoil kobiet Maja Dziarnowska SKŻ Sopot / PGE Sailing Team Poland
iQFoil kobiet Maja Kuchta SKŻ Sopot
iQFoil kobiet Zofia Klepacka  Sailing Legia Warszawa
iQFoil mężczyzn Michał Polak GKŻ Gdańsk / PGE Sailing Team Poland
iQFoil mężczyzn Paweł Tarnowski SKŻ Sopot
iQFoil mężczyzn Maciej Rutkowski AZS Poznań
iQFoil mężczyzn Radosław Furmański AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland
Formula Kite mężczyzn Maks Żakowski AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland
Formula Kite mężczyzn Jakub Jurkowski AZS Poznań
Formula Kite mężczyzn Jan Marciniak Aqua Włocławek / PGE Sailing Team Poland
Formula Kite mężczyzn Michał Wojciechowski SKŻ Sopot
Formula Kite kobiet Julia Damasiewicz AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland
Formula Kite kobiet Magdalena Woyciechowska SKŻ Sopot
Formula Kite kobiet Izabela Satrjan UKŻ Wiking Toruń / PGE Sailing Team Poland
Formula Kite kobiet Nina Arcisz SKŻ Sopot
470 mix Zofia Korsak i Franciszek Borys MKS Dwójka Warszawa / YKP Gdynia / PGE Sailing Team Poland
470 mix Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija ChKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy / PGE Sailing Team Poland
470 mix Kacper Paszek i Oliwia Laskowska AZS AWFiS Gdańsk / ChKŻ Chojnice / PGE Sailing Team Poland
Hansa 303  Olga Górnaś – Grudzień AKS OSW Olsztyn
Hansa 303  Piotr Cichocki AKS OSW Olsztyn

Reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata World Sailing liczyć będzie ponad 50 osób. Oprócz zawodników i trenerów w sztabie znajdą się także lekarz, fizjoterapeuci oraz ekipa medialna, która będzie na bieżąco relacjonować starty polskich żeglarzy.
W Hadze najmocniejszą reprezentację Polska wystawia w klasie 49er, w której mamy trzy załogi pływające w ścisłej światowej czołówce. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) zajmują aktualnie 3 miejsce w światowym rankingu klasy 49er, Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland) są w tym rankingu na miejscu 6. Z kolei Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk / PGE Sailing Team Poland) to załoga, która w ostatnich dwóch latach sięgała po mistrzostwo świata juniorów i pewnie zadomowiła się wśród najlepszych załóg seniorskich, czego potwierdzeniem jest tytuł mistrzów Europy sprzed dwóch lat. W klasie 49er w Hadze kwalifikacje do igrzysk uzyska 10 państw.
Silny duet mamy również w klasie ILCA 6, w której awans na Igrzyska uzyska 16 krajów. Doświadczona Agata Barwińska (SSW MOS Iława) to dwukrotna mistrzyni Europy seniorek i wicemistrzyni świata. Młoda Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) bez turbulencji przebiła się z rywalizacji wśród juniorek do światowej czołówki seniorskiej. Z pewnością obie Ambasadorki PGE Sailing Team Poland stać na wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej, a nawet na medal.
Smak startu na Igrzyskach Olimpijskich zna Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia), która w Tokio w klasie 49erFX zajęła 15 miejsce. Po Igrzyskach Ola zmieniła załogantkę, Kingę Łobodę zastąpiła Sandra Jankowiak (AZS Poznań). Polska załoga zajmuje aktualnie 10 pozycję w światowym rankingu klasy 49erFX. W Hadze w tej klasie do rozdania jest 10 przepustek do igrzysk.
W windsurfingowej konkurencji iQFoil, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, walka rozegra się o 11 miejsc. W polskiej reprezentacji faworytami są Maja Dziarnowska (SKŻ Sopot / PGE Sailing Team Poland) i Paweł Tarnowski (SKŻ Sopot). Oboje znają smak medali w regatach rangi mistrzostw Europy i Pucharu Świata, należą do światowej czołówki.
Podobnie jest w kitesurfingowej klasie Formula Kite, choć w niej będzie zadanie trudniejsze, bo do zdobycia jest tylko osiem olimpijskich przepustek. Maks Żakowski (AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland) z pewnością jednak podbudowany jest świetnym występem w niedawnych regatach Paris 2024 Test Event w Marsylii i podczas mistrzostw świata będzie chciał potwierdzić przynależność do światowej czołówki. Wśród kobiet, złota polska młodzież – jak zwykło się mówić o Julii Damasiewicz (AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland), Magdalenie Woyciechowskiej i Ninie Arcisz (oboje SKŻ Sopot) – nie odnosi już tak spektakularnych sukcesów wśród seniorek, jak jeszcze 2-3 lata temu, ale z pewnością są to zawodniczki, które stać na pływanie w czołowej dziesiątce każdej światowej imprezy.
W pozostałych dwóch konkurencjach, dwuosobowej klasie 470 (8 miejsc) i jednoosobowej klasie ILCA 7 (16 miejsc) mamy bardzo młodych zawodników, którzy dopiero zbierają doświadczenie w stawce seniorskiej. Tutaj uzyskanie olimpijskiej kwalifikacji będzie traktowane jako niespodzianka.
Po raz pierwszy w historii w ramach Mistrzostw Świata World Sailing o tytuły mistrzowskie rywalizować będą żeglarze z niepełnosprawnościami. Polskę w klasie Hansa 303 reprezentować będą wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy, Piotr Cichocki i Olga Górnaś – Grudzień (oboje AKS OSW Olsztyn). Oboje mają duże szanse na medale.