Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
Ludzie żagli

Andrzej BanaszkiewiczUr. 31 lipca 1936 r. w Czeladzi, zm. 16 marca 2015 r. w Czeladzi. Kapitan jachtowy motorowodny, instruktor żeglarstwa, inspektor techniczny PRS i PZŻ. Był czynnym działaczem żeglarskim od 1952 r.
Pełnił m.in. funkcje: przewodniczącego sekcji żeglarskiej Koła Ligi Przyjaciół Żołnierza w Dąbrowie Górniczej, wicekomandora TKŻ "Tramp" w Katowicach  /był współbudowniczym, a następnie przez wiele lat opiekunem pierwszego morskiego jachtu śląskiego s/y "Karolinka"/, wiceprezesem KŻ "Juvenia" w Katowicach, członek władz GTKŻ PTTK "Gwarek" w Zabrzu, a następnie Żeglarskiego Klubu Morskiego w Katowicach. Wieloletni członek Zarządu /od 1968 do 1988 r./ i wiceprezes KOZŻ. 
Pod jego kierunkiem, bądź nadzorem wybudowano kilkadziesiąt jachtów morskich, w tym jacht Okręgu "Carbonia", którego był pierwszym kapitanem, jachty ŻKM w Katowicach "Barlovento" i "Barlovento II" i wiele innych. Posiadał m.in. złotą odznakę "Zasłużony Pracownik Morza" /1974/, odznakę "Zasłużony dla Żeglarstwa Śląskiego" /1969/ oraz honorową odznakę "Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego" /1973/. Sejmik KOZŻ w dniu 22 maja 1999 r. nadał mu tytuł Członka Honorowego KOZŻ. W 2014 r., w uznaniu wkładu w rozwój żeglarstwa śląskiego, odznaczony Medalem 65-lecia Śląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.