Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
ORC

ORC Club


ORC Club jest uproszczoną wersją formuły pomiarowej ORC dla jachtów kilowych. Przeznaczony jest głównie dla jachtów turystycznych biorących udział okazjonalnie w regatach klubowych.
ORC Club został wprowadzony w celu zwiększenia liczby startujących w regatach jachtów turystycznych. Odbyło się to poprzez dostarczenie bardziej precyzyjnego i w łagodnej formie wprowadzonego regatowego systemu przelicznikowego dla zróżnicowanej floty pod względem typów jachtów i ich wieku. Świadectwa pomiarowe ORC Club obliczone są przez program komputerowy na podstawie uproszczonego pomiaru jachtu na lądzie i/lub na wodzie.
 
Zasadnicze cechy systemu pomiarowego ORC Club:

  • dostępność i prostota sposobu pomiaru,
  • przelicznik regatowy jest otrzymywany na podstawie minimalnej ilości danych jachtu z wykorzystaniem oprogramowania VPP,
  • zawodnicy są nagradzani za poprawianie jachtów i własnych umiejętności żeglarskich podczas gdy przelicznik regatowy pozostaje stały,
  • otrzymanie świadectwa ORC Club jest łatwe i tanie,
  • pomiary mogą być przeprowadzone przez właściciela jachtu i zawierają pomiary z użyciem metrówki i formularza pomiarowego,
  • właściciel jachtu nie musi przechodzić przez skomplikowaną, formalną procedurę pomiarową jachtu,
  • turystyczne jachty są „nagradzane” w przeliczniku za stosowanie mniej technicznych żagli, rolerów sztaksli itp. - jest to bardzo dobre podejście dla właścicieli jachtów którzy nie chcą przygotowywać jachtów specjalnie pod regaty,
  • obliczenia wyników regat w oparciu o świadectwa ORC Club jest proste i może być wykonane przy użyciu prostego arkusza kalkulacyjnego lub zwykłego kalkulatora.

Pierwsze wydawanie świadectwa ORC Club
W celu wydania świadectwa ORC Club jacht musi zostać poddany procedurze pomiaru na lądzie i na wodzie. Pomiaru może dokonać uprawniony mierniczy ORC lub samodzielnie przy pomocy formularza pomiarowego.

Do wystawiania świadectwa ORC Club prócz formularza pomiarowego niezbędne są informacje dotyczące kształtu podwodnej części kadłuba.
Biuro pomiarowe IMS dysponuje bogatą bazą danych zawierającą kształty wielu typowych jachtów. W przypadku braku danych jachtu którego właściciel ubiega się o świadectwo ORC Club, należy dostarczyć do Biura Pomiarowego IMS dokumenty umożliwiające odtworzenie kształtu kadłuba /np. rysunki kształtu kadłuba lub tabele kształtu kadłuba/. Dane te należy uzupełnić zdjęciami podwodnej części kadłuba wykonanymi np. aparatem cyfrowym podczas slipowania jachtu. Każdorazowo należy taką sytuację uzgodnić z Biurem Pomiarowym ORC.

Wznowienie świadectwa ORC Club
Świadectwo ORC International jest ważne do końca roku kalendarzowego, w związku z tym każdego roku należny je wznowić.
W celu wznowienia świadectwa na nowy sezon dla jachtów, na których nie były dokonywane zmiany /kształt kadłuba, takielunek, rozkład ciężarów w kadłubie, zabudowa i inne mogące mieć wpływ na osiągi jachtu/, należny skontaktować się z Biurem Pomiarowym ORC. Prośbę o wznowienie świadectwa można zgłosić telefonicznie lub drogą poczty elektronicznej.
 
Zmiany świadectwa ORC Club
W przypadku wprowadzenia zmian na jachcie /kształt kadłuba, takielunek, rozkład ciężarów w kadłubie, zabudowa i inne mogące mieć wpływ na osiągi jachtu/ należny skontaktować się z Biurem Pomiarowym ORC celem wystawienia nowego świadectwa.