Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
Ludzie żagli

Ryszard Jerzy Książyński
Ur. 29 lutego 1924 r. w Dąbrowie Górniczej, zm. 28 sierpnia 2013 r. w Bytomiu. Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej (1957-06-17), kapitan motorowodny, instruktor żeglarstwa, sędzia klasy państwowej. 


Żeglarstwo zaczął uprawiać w 1937 r. w ZHP. Po wojnie kontynuował uprawianie żeglarstwa i włączył się w działalność społeczną. W latach 1945-46 był członkiem YMCA w Gdańsku, od 1947 r. działał w kilku klubach w Szczecinie, a następnie w Nowej Hucie pełniąc różne funkcje w zarządach tych klubów.

Był członkiem honorowym Szczecińskiego Yacht Clubu Morskiego. Od 1961 r. związał się Klubem Sportów Wodnych Hutnik-Pogoria w Katowicach jako kapitan sportowy, a następnie etatowy kapitan jachtu s/y Leonid Teliga. Dowodząc tym jachtem, a wcześniej jeszcze wieloma innymi, wychował dziesiątki żeglarzy morskich, z których wielu zdobyło później najwyższe stopnie żeglarskie. Łącznie przepłynął ponad 200 tys. Mm.

Za swój rejs do Stanów Zjednoczonych oraz po kanałach, rzekach i jeziorach amerykańskich zdobył wyróżnienie za rok 1976 w prestiżowym konkursie Głosu Wybrzeża Rejs Roku.

Przez kilka kadencji był członkiem i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Katowickiego OZŻ, a także przewodniczącym Koła Kapitanów Śląsk, którego był członkiem - założycielem. W latach 1956-58 był członkiem Głównej Komisji Dyscyplinarnej PZŻ, a przez wiele lat członkiem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej PZŻ.

Był odznaczony wieloma odznaczeniami żeglarskimi, resortowymi i państwowymi w tym "Zasłużony dla Żeglarstwa Śląskiego" i "Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego". Tytuł Członka Honorowego Sejmik KOZŻ nadał mu w dniu 27 lutego 1993 r.