Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
Zasady bezpieczeństwa żeglugi

Żeglarskie zasady bezpieczeństwa


Podczas pływania w niebezpiecznych warunkach zawsze gdy nadciąga burza lub gdy prędkość wiatru osiąga 6ºB /14 m/s, 50 km/h, 27 węzłów/:

 1. Zakładamy i zapinamy KAMIZELKI RATUNKOWE /zgodne z PN – EN ISO, posiadające znak CE/. PRZED ROZPOCZĘCIEM REJSU każdy członek załogi MUSI posiadać KAMIZELKĘ RATUNKOWĄ na swoim wyposażeniu rejsowym, indywidualnie dopasowaną do swoich wymiarów /zgodnie z instrukcją użytkowania/.
  W czasie żeglugi NIEDOPUSZCZALNE jest przebywanie WEWNĄTRZ JACHTU w założonej na siebie kamizelce ratunkowej.

 2. Cała załoga w KAMIZELKACH RATUNKOWYCH /i wszystkie żywe stworzenia/ przebywa w kokpicie. Kadłub jachtu SZCZELNIE ZAMYKAMY na przysłowiowe cztery spusty. Uszczelniamy wywietrzniki.

 3. Żagle zrzucamy i zabezpieczamy /rolfok!/. Można postawić tylko bardzo mały fok sztormowy 1 – 2 m².

 4. Płyniemy z wiatrem, kursem FORDEWIND. Zawczasu /o ile czas na to pozwala/ płyniemy do brzegu /chowamy się w porcie, przystani, za cypel, las itp./.

 5. Podnosimy miecz o 2/3 – 3/4.

 6. Gdy temperatura wody jest niższa niż 15ºC przed założeniem KAMIZELKI RATUNKOWEJ ciepło się ubieramy. Do kieszeni wkładamy czekoladę, chałwę lub inne posiadane smakołyki energetyczne – zawierające tłuszcz, cukier.

 7. Przed rozpoczęciem rejsu „KOMÓRKĘ” z wcześniej WPISANYMI numerami ALARMOWYMI: NUMER RATUNKOWY NAD WODĄ 601 100 100 lub europejski numer ratunkowy 112 /na morzu w strefie przybrzeżnej Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne Gdynia 505 050 971 i Świnoujście 505 050 969/ umieszczamy w FUTERALE WODOODPORNYM. W niebezpiecznych warunkach zawieszamy na smyczy na szyi i umieszczamy pod kamizelką ratunkową. Podczas rejsu BATERIA JEST ZAWSZE naładowana do pełna.

 8. W komórkach „typu smartfon” instalujemy bezpłatną APLIKACJĘ RATUNEK, która w razie wypadku i wzywania pomocy lokalizuje naszą komórkę z dokładnością do 3 m. Szczegóły instalacyjne w Internecie www.ratunek.eu.

 9. Zawsze, GDY ŻEGLUJEMY mamy OCZY i USZY otwarte na to, co nam „MÓWI PRZYRODA”. W każdej chwili potrafimy określić miejsce gdzie się znajdujemy, wskazać to miejsce na mapie, określić w rozmowie przez telefon.

 10. Systematycznie słuchamy PROGNOZ POGODY. Czym częściej tym jesteśmy bezpieczniejsi.

 11. Pamiętamy że ALKOHOL w każdej postaci w zimnej wodzie JEST TRUCIZNĄ DZIAŁAJĄCĄ SZYBKO i SKUTECZNIE.

  TAK TRZYMAĆ !

Opracował: Stefan HEINRICH, Polski Związek Żeglarski