Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP
Kurs na Ziemię: Ekologiczne Żeglarstwo


Polski Związek Żeglarski w ubiegłym roku rozpoczął wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju. Głównym celem związku jest edukacja, promocja i realne działania, które pokażą, jak ważna jest „zielona transformacja”. Owa strategia została zatwierdzona przez zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego, a działania zaplanowane na osi czasu z każdym miesiącem są skutecznie realizowane i co ważniejsze- są przykładem ekologicznych działań.

Jakie cele są najważniejsze?

Główne cele to promocja ekologicznych działań oraz zrównoważonego rozwóju, ale również realizacja założonej strategii. Obejmuje to m.in. redukcję zanieczyszczeń wód, ograniczenie emisji CO2, minimalizację zużycia surowców, edukację społeczeństwa, szczególnie najmłodszych oraz promocję wiedzy na temat ekologii. Strategia realizowana jest w trzech kluczowych obszarach: przestrzeniach biurowych, wydarzeniach żeglarskich oraz w ekologicznym społeczeństwie „wodniaków”. 

Obszar 1: praca biura 

W ramach przyjętej strategii głównym celem w zakresie pracy biura Polskiego Związku Żeglarskiego jest ograniczenie zużycia energii, wody i papieru. Przyjęto zasadę elektronicznego obiegu dokumentów, skanowania i udostępniania ich drogą elektroniczną, a także komunikacji wewnątrz firmy za pomocą dostępnych narzędzi online oraz poczty elektronicznej. Dodatkowo, wprowadzono segregację odpadów komunalnych oraz praktyki oszczędzania wody pitnej poprzez zastosowanie filtrów do wody i naczyń wielokrotnego użytku jednocześnie rezygnując z plastiku. Redukcji zużycia papieru i zrównoważonemu korzystaniu z drukarek służy wtórne wykorzystywanie papieru oraz automatyczne ustawienie drukarek na druk dwustronny i czarno- biały. W pomieszczeniach socjalnych i biurowych promuje się zrównoważone zachowania poprzez dedykowane tabliczki przypominające o oszczędzaniu energii. Zwracamy uwagę na naszych dostawców i wybieramy takich, którzy również kierują się zrównoważeniem.

Obszar 2: wydarzenia żeglarskie 

Strategia zrównoważonego rozwoju podczas wydarzeń żeglarskich organizowanych przez PZŻ, to określenie ścisłych punktów, które są każdorazowo przestrzegane podczas regat. Należą do nich segregacja odpadów, udostępnienie dystrybutorów wody pitnej, rezygnacja z plastikowych naczyń 

i butelek. W biurze regat stosuje się przyjęte normy: korzystanie z komunikatów elektronicznych, minimalizację dokumentacji papierowej,  kontakt z uczestnikami za pomocą grupy WhatsApp. Warto wspomnieć, że podczas 24. edycji żeglarskiego festiwalu Gdynia Sailing Days, Polski Związek Żeglarski otrzymał certyfikat „Clean Regatta” za organizację w duchu zrównoważonego rozwoju Mistrzostw Europy Juniorów w klasie ILCA 6. Certyfikacją zajmuje się organizacja Sailors of the Sea.

Jak wyglądała zielona strefa Gdynia Sailing Days?

Poza podstawowymi eko działaniami, które bardzPoza podstawowymi eko działaniami, które bardzo szybko stały się nieodłącznym elementem organizacji żeglarski regat, przeprowadzono szereg dodatkowych działań. W miasteczku regatowym odbywały się konkursy, prelekcje prowadzone przez profesjonalistów Błękitnego Patrolu WWF, wydawano posiłki w biodegradowalnych naczyniach, oznakowano miejsca do parkowania rowerów. Wspólnymi siłami odbyło się również wielkie sprzątanie plaży i mariny. 

Obszar 3: zielone społeczeństwo 

Ekologiczne społeczeństwo żeglarskie ma na celu budowanie wspólnoty, która chce dbać o środowisko. Głównym celem Polskiego Związku Żeglarskiego jest zaangażowanie klubów, stowarzyszeń, zawodników, żeglarzy amatorów, a także partnerów zewnętrznych w działalność ekologiczną, by wspólnymi siłami rozszerzać strategię zrównoważonego rozwoju, inspirować instytucje żeglarskie, pokazywać realne działania i niesamowite efekty. Ponadto powołano Green Team PZŻ, czyli zielonych ambasadorów, którzy są wizytówką zielonych działań. 

Jak Polski Związek Żeglarski pokazuje zielone kroki?

Promocja ekologicznych działań odbywa się regularnie w social mediach pod stałym hasztagiem „Kurs na Ziemię” (ang. „EarthBound”). Hashtag stał się jednocześnie wizytówką wszystkich ekologicznych działań PZŻ oraz zielonych ambasadorów. 

Ponadto tworzone są instrukcje ekologicznych zasad, oparte na obserwacjach i wnioskach wyciąganych z wywiadów, rozmów oraz badań naukowych. Kierowane są odpowiednio do różnych grup żeglarskich: klubów, trenerów, zawodników, sędziów, organizatorów oraz partnerów. Wszelkie dokumenty są dostępne do pobrania na naszej stronie.