Informujemy, że w ramach naszej witryny korzystamy z plików cookies. Pozostając na naszych stronach wyrażasz zgodę na stosowanie ich. Więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.
AKCEPTUJĘ
BIP

ORC /Offshore Racing Congress/ wydaje przepisy międzynarodowego systemu pomiarowego ORC /poprzednio IMS - International Measurement System/. Przepisy ORC zawierają pełne informacje dotyczące pomiarów, zarządzania systemem, obowiązków armatora a także podstawowe wzory obliczeniowe. ORC umożliwia obliczanie bonifikat czasu przepłynięcia trasy regat, dla szerokiej gamy typów jachtów, przy użyciu prognoz prędkości wynikających z modeli komputerowych, opartych na podstawowych prawach hydro- i aerodynamiki.
Świadectwa pomiarowe ORC obliczone są przez program komputerowy na podstawie pomiaru jachtu na lądzie i na wodzie. Organizacja ORC, zarządzająca systemem ORC International i ORC Club, uaktualnia go wraz z postępem w dziedzinie prognozowania prędkości.

System ORC został stworzony, aby umożliwić sprawiedliwe regaty jachtów kilowych różnych typów i projektów o różnej konstrukcji, porównując ich osiągi w sposób naukowy. Polski Związek Żeglarski jest członkiem ORC i prowadzi ratyfikowane biuro pomiarowe.